Skip to content

321 Hobson StNewark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Dec 12, 2006

Property Information

Block3721.01
Lot88
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
17%
Improvement Value:$143,600
83%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,560+2.0%
2024$6,431-0.2%
2023$6,441-1.7%
2022$6,555+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 12013, Page 7880

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5592, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1952