Skip to content

260-262 Goldsmith Ave

Newark, NJ 07112

Built 1957

Last Sale Price
$14,800
Last Sale Date
Jul 27, 1979

Property Information

Block3719.04
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,776
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,100
12%
Improvement Value:$130,700
88%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+2.0%
2024$5,547-0.2%
2023$5,556-1.7%
2022$5,654+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$14,800

To:

Sq Ft3,776DeedBook 4650, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1957