Skip to content

84-86 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1938

Last Sale Price
$17,800
Last Sale Date
Dec 13, 1973

Property Information

Block3689
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,782
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
18%
Improvement Value:$159,300
82%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389+2.0%
2024$7,244-0.2%
2023$7,255-1.7%
2022$7,383+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,800

To:

Sq Ft3,782DeedBook 4463, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1938