Skip to content

433 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 18, 1995

Property Information

Block3719.04
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,900
8%
Improvement Value:$152,800
92%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+2.0%
2024$6,215-0.2%
2023$6,225-1.7%
2022$6,335+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 4768, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1957