Skip to content

219-221 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2024

Property Information

Block3720.01
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2SFAG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
15%
Improvement Value:$170,200
85%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+2.1%
2024$7,236-0.2%
2023$7,248+14.7%
2022$6,320+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft2,424DeedBook 20191, Page 17159Recorded12/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1967