Skip to content

416-418 Fabyan Pl

Newark, NJ 07112

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block3739
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
17%
Improvement Value:$151,200
83%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+2.0%
2024$6,826-0.2%
2023$6,837-1.7%
2022$6,958+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960