Skip to content

243 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block3720
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
19%
Improvement Value:$115,000
81%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,150+2.1%
2024$5,044-0.2%
2023$5,052-1.8%
2022$5,146+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,582DeedBook 20220, Page 43446

Property Built

Built

Year Built: 1925