Skip to content

322-324 Hobson StNewark, NJ 07112

Built 1942

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block3721
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
36%
Improvement Value:$63,100
64%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,761+2.0%
2024$3,687-0.2%
2023$3,693-1.7%
2022$3,758+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 12437, Page 4624

Property Built

Built

Year Built: 1942