Skip to content

338-342 Hobson StNewark, NJ 07112

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2010

Property Information

Block3721
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,972
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
15%
Improvement Value:$197,100
85%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800+2.0%
2024$8,627-0.2%
2023$8,640-1.7%
2022$8,793+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941