Skip to content

267 Hobson St

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 2, 2004

Property Information

Block3724.02
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
10%
Improvement Value:$187,200
90%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,884+2.0%
2024$7,728-0.2%
2023$7,741-1.7%
2022$7,877+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft6,300DeedBook 6052, Page 327

Property Sale

Sale
$19,800
DeedBook 4645, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1932