Skip to content

371-73 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block3737
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
12%
Improvement Value:$214,700
88%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,257+2.0%
2024$9,074-0.2%
2023$9,089-1.7%
2022$9,249+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 20160, Page 37268Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12417, Page 6259

Property Sale

Sale
$35,600
DeedBook 4474, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1930