Skip to content

350 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jan 31, 2000

Property Information

Block3724.02
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
13%
Improvement Value:$128,000
87%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+2.0%
2024$5,473-0.2%
2023$5,482-1.7%
2022$5,578+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000

To:

Sq Ft2,708DeedBook 5672, Page 726

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5089, Page 287

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5049, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1932