Skip to content

14 Crescent Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$72,456
Last Sale Date
Nov 6, 1991

Property Information

Block3726
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,659
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
19%
Improvement Value:$128,000
81%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009+2.0%
2024$5,890-0.2%
2023$5,900-1.7%
2022$6,004+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,456

To:

Sq Ft2,659DeedBook 5190, Page 337

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 5040, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1927