Skip to content

260-262 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block3727.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,193
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
12%
Improvement Value:$211,600
88%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,165+2.0%
2024$8,984-0.2%
2023$8,999-1.7%
2022$9,158+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5355, Page 764

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 4553, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1952