Skip to content

484-486 Fabyan Pl

Newark, NJ 07112

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block3738.01
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,320
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
14%
Improvement Value:$186,200
86%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,226+2.0%
2024$8,064-0.2%
2023$8,077-1.7%
2022$8,219+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6150, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1952