Skip to content

92-94 Summit Ave

Newark, NJ 07112

Built 1962

Last Sale Date
Dec 10, 2069

Property Information

Block3728.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
14%
Improvement Value:$176,400
86%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+2.0%
2024$7,639-0.2%
2023$7,651-1.7%
2022$7,786+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,615

To:

Sq Ft2,180DeedBook 12051, Page 6702

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5687, Page 925

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5397, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1962