Skip to content

57-59 Voorhees St

Newark, NJ 07108

Built 1964

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 9, 2004

Property Information

Block3080
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,600
20%
Improvement Value:$98,300
80%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,674+2.0%
2024$4,582-0.2%
2023$4,589-1.7%
2022$4,670+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 6087, Page 298

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5066, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1964