Skip to content

27-29 Bayview Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block3728
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
13%
Improvement Value:$200,700
87%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+53.1%
2024$5,730-0.2%
2023$5,739-1.7%
2022$5,841+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft1,937DeedBook 20240, Page 36775

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20180, Page 5372Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20160, Page 16886Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12112, Page 3206

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6404, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1925