Skip to content

246 Schley St

Newark, NJ 07112

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block3733
Lot83
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$151,100
88%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,507+2.0%
2024$6,379-0.2%
2023$6,389-1.7%
2022$6,502+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,950
DeedBook 5123, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1929