Skip to content

375 Leslie StNewark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block3734
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
10%
Improvement Value:$177,100
90%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+2.0%
2024$7,348-0.2%
2023$7,360-1.7%
2022$7,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft4,544DeedBook 20170, Page 56985

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 12390, Page 6965

Property Sale

Sale
$138,050
DeedBook 12110, Page 6533

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6045, Page 248

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5553, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1924