Skip to content

461-463 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 1938

Last Sale Date
Apr 3, 1991

Property Information

Block3736
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,266
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
18%
Improvement Value:$134,200
82%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+2.0%
2024$6,103-0.2%
2023$6,113-1.7%
2022$6,221+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938