Skip to content

365-367 Wainwright St

Newark, NJ 07112

Built 1931

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Jun 24, 1985

Property Information

Block3737
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
13%
Improvement Value:$198,700
87%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,709+2.0%
2024$8,537-0.2%
2023$8,551-1.7%
2022$8,702+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000

To:

Sq Ft3,600DeedBook 4879, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1931