Skip to content

424 Chancellor AveNewark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block3739
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,600
20%
Improvement Value:$292,200
80%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,873+2.0%
2024$13,600-0.2%
2023$13,622-1.7%
2022$13,862+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 20250, Page 58996

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 12134, Page 8487

Property Sale

Sale
$18,000

To:

DeedBook 5399, Page 161

Property Sale

Sale
$23,000

To:

DeedBook 4843, Page 232