Skip to content

18 Foster StNewark, NJ 07114

Built 1907

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block3744
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,400
10%
Improvement Value:$144,800
90%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,301+2.0%
2024$4,216-0.2%
2023$4,223-1.7%
2022$4,298+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,114DeedBook 20230, Page 61933

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 20150, Page 77552Recorded10/16/2015

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 12245, Page 3128

Property Built

Built

Year Built: 1907