Skip to content

80 Dayton St

Newark, NJ 07114

Built 1910

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block3743
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,200
9%
Improvement Value:$130,800
91%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+2.0%
2024$5,368-0.2%
2023$5,377-1.7%
2022$5,472+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 6156, Page 567

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4521, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1910