Skip to content

11 Whittier Pl

Newark, NJ 07114

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block3744
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,800
69%
Improvement Value:$6,200
31%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$761+2.1%
2024$746-0.2%
2023$747-1.7%
2022$760+1.0%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 6271, Page 362

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5545, Page 304

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 5217, Page 420

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4803, Page 517