Skip to content

13 Whittier Pl

Newark, NJ 07114

Built 1917

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block3744
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,800
7%
Improvement Value:$172,000
93%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+2.0%
2024$6,927+19.6%
2023$5,791-1.7%
2022$5,894+29.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20211, Page 33262

Property Sale

Sale
$211,000
Sq Ft1,440DeedBook 20190, Page 72961Recorded8/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20181, Page 2818Recorded11/28/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1917