Skip to content

33-35 Evergreen AveNewark, NJ 07114

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jan 2, 2026

Property Information

Block3756
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,213
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
4%
Improvement Value:$405,700
96%
Total Assessment$422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,049+1622.0%
2024$932-0.2%
2023$934-1.7%
2022$950+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$860,000

To:

DeedBook 20260, Page 4948

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$48,000

To:

DeedBook 20210, Page 26542Recorded3/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 97203Recorded11/9/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$26,000

To:

DeedBook 4966, Page 670