Skip to content

923-929 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 23, 2013

Property Information

Block3758
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,400
81%
Improvement Value:$83,600
19%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,733+2.0%
2024$16,403-0.2%
2023$16,430-1.7%
2022$16,720+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 12487, Page 9521

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 12350, Page 1231

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 5807, Page 69