Skip to content

75 Hanford St

Newark, NJ 07114

Built 1941

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block3763
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
15%
Improvement Value:$94,800
85%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,248+2.0%
2024$4,164-0.2%
2023$4,171-1.7%
2022$4,245+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 20170, Page 18977

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5012, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1941