Skip to content

734-740 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 15, 2009

Property Information

Block3782
Lot85
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$931,500
20%
Improvement Value:$3,818,500
80%
Total Assessment$4,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$180,643+2.0%
2024$177,080-0.2%
2023$177,365+186.0%
2022$62,020+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 12195, Page 1840