Skip to content

722-732 Frelinghuysen AveNewark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$3,750,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block3782
Lot88
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,426,500
49%
Improvement Value:$1,461,600
51%
Total Assessment$2,888,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,834+2.0%
2024$107,668-0.2%
2023$107,842-1.7%
2022$109,748+54.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,750,000

To:

DeedBook 20190, Page 59719

Property Sale

Sale
$3,559,000
DeedBook 12094, Page 1190

Property Sale

Sale
$677,500
DeedBook 4845, Page 341