Skip to content

27-63 Haynes AveNewark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block3791
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,910,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,910,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,656+2.0%
2024$71,223-0.2%
2023$71,338-1.7%
2022$72,599+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 12265, Page 8638