Skip to content

75 Bleeker St

Newark, NJ 07102

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 1996

Property Information

Block39
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class43
Description3SB3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,821
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
14%
Improvement Value:$141,500
86%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,256+2.0%
2024$6,133-0.2%
2023$6,142-1.7%
2022$6,251+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900