Skip to content

149-165 University Ave

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block39
Lot32
QualifierLOT
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
5%
Improvement Value:$836,100
95%
Total Assessment$878,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,390+2.0%
2024$32,732-0.2%
2023$32,785-1.7%
2022$33,364+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0