Skip to content

9 Gladstone AveNewark, NJ 07106

Last Sale Date
Oct 1, 1997

Property Information

Block4004
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$63,800

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$406+4.4%
1998$388-83.5%
1997$2,355+1.3%
1996$2,326+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5196, Page 437