Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
468 14th AveNewark, NJ 07106
Last Sale Date
Nov 29, 1990
Property Information
Block4006
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64
Building Details
Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$21,300
21%
Improvement Value:$82,300
79%
Total Assessment$103,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1993 | $1,936 | +38.0% |
| 1990 | $1,403 | — |
Property History
No events match the selected filters.