Skip to content

106-108 S Devine St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block4007
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,644
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
10%
Improvement Value:$189,800
90%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+2.0%
2024$7,881-0.2%
2023$7,894-1.7%
2022$8,033+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,650
DeedBook 5714, Page 817

Property Sale

Sale
$10,300
DeedBook 4710, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1925