Skip to content

7 Vailsburg Ter

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 14, 1996

Property Information

Block4022
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
13%
Improvement Value:$113,700
87%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,990+2.0%
2024$4,891-0.2%
2023$4,899-1.7%
2022$4,986+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 5419, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1925