Skip to content

52-54 Unity Ave

Newark, NJ 07106

Built 1923

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 1, 1993

Property Information

Block4077
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
19%
Improvement Value:$89,500
81%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,202+2.0%
2024$4,119-0.2%
2023$4,126-1.7%
2022$4,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,727DeedBook 5250, Page 885

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4646, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1923