Skip to content

46 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block4031
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,500
7%
Improvement Value:$356,000
93%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$609-1.7%
2022$619+1.0%
2021$613+1.8%
2020$602+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$652,000

To:

Sq Ft2,728DeedBook 20220, Page 95316

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 20220, Page 27557Recorded3/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6235, Page 810