Skip to content

82 Columbia Ave

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block4031
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,167
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
6%
Improvement Value:$254,600
94%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+2.0%
2024$10,099-0.2%
2023$10,115+31.9%
2022$7,668+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft3,167DeedBook 20191, Page 584

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 12121, Page 5748

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6321, Page 664

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 5946, Page 711

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5439, Page 692

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4717, Page 51