Skip to content

86 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Jan 21, 1997

Property Information

Block4031
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
9%
Improvement Value:$170,700
91%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,112+2.0%
2024$6,971-0.2%
2023$6,983-1.7%
2022$7,106+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000

To:

Sq Ft4,812DeedBook 5459, Page 365

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4932, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1910