Skip to content

83 S Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 2011
Church/Charitable

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Nov 20, 2012

Property Information

Block4031
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,498
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
8%
Improvement Value:$196,600
92%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$6,602+1271.6%
2015$481-62.8%
2014$1,295+3.7%
2013$1,248+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft4,498DeedBook 12403, Page 4123

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 6178, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$195,900
DeedBook 6064, Page 501