Skip to content

75 S Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block4031
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,753
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
14%
Improvement Value:$100,100
86%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,427+2.0%
2024$4,339-0.2%
2023$4,346-1.7%
2022$4,423+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,753DeedBook 20250, Page 32686

Property Sale

Sale
$57,500

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 20190, Page 28570Recorded3/28/2019

Property Sale

Sale
$10,228
DeedBook 4773, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1917