Skip to content

69 S Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2005

Property Information

Block4031
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
16%
Improvement Value:$85,600
84%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,875+2.0%
2024$3,799-0.2%
2023$3,805-1.7%
2022$3,872+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5243, Page 176

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4924, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1910