Skip to content

61 S Munn Ave

Newark, NJ 07106

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 25, 1995

Property Information

Block4031
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
70%
Improvement Value:$7,000
30%
Total Assessment$23,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$886+2.0%
2024$869-0.2%
2023$870-1.7%
2022$885+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

To:

DeedBook 5391, Page 807