Skip to content

59 S Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 25, 1995

Property Information

Block4031
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
16%
Improvement Value:$84,700
84%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,841+2.0%
2024$3,765-0.2%
2023$3,771-1.7%
2022$3,838+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 5391, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1920