Skip to content

148 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block4032
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
10%
Improvement Value:$155,100
90%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,446+2.0%
2024$4,358-0.2%
2023$4,365-1.7%
2022$4,442+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 20230, Page 68543

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5282, Page 21

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4950, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1927