Skip to content

106 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Vacant Land

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block4032
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$631+2.0%
2024$619-0.2%
2023$620-34.8%
2022$950+52.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$999,999

To:

DeedBook 20260, Page 3302

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft598DeedBook 20240, Page 42580

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 20230, Page 48797Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft2,049DeedBook 20190, Page 1524Recorded1/7/2019